Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.

Menu

Strona główna / Porady / Porady / Ogrzewanie domu /


2011-07-20

Ogrzewanie domu

Ogrzewanie domu ma dawać użytkownikowi komfort najwyższy z możliwych, zapewniając równocześnie niezawodność pracy kotłów lub innych zastosowanych urządzeń grzewczych. Warto podkreślić także, że nie bez znaczenia jest estetyka i ciekawy design kotła.

Kotły kondensacyjne - ogrzewanie domu w wysokim standardzie
Wykorzystując doświadczenie zebrane z poprzednich generacji kotłów kondensacyjnych, Vaillant wprowadził na rynek wiszące kotły kondensacyjne ecoTEC. Są dostępne w wersji jednofunkcyjnej w przedziale mocy 12,18,14, 30 kW i dwufunkcyjnej o mocy 29 kW. Dzięki zastosowaniu modułowych rozwiązań udało się zmniejszyć wielkość urządzenia o 30% w porównaniu z poprzednią generacją, zwiększając jednocześnie walory użytkowe. Cztery wersje mocy w kombinacji z zasobnikami ciepłej wody o pojemnościach od 120 do 300 litrów pozwalają zawsze dobrać optymalne rozwiązanie dla każdego użytkownika
Ciekawą grupą kotłów, są urządzenia integrujące w jednej obudowie kocioł kondensacyjny z warstwowym zasobnikiem c.w.u. - ecoCOMPACT i auro
COMAPCT. Urządzenia te wykorzystują technikę kondensacji zarówno w procesie ogrzewania domu (c.o.), jak również w przygotowaniu ciepłej wody użytkowej (c.w.u.). Osiągają przy tym znacznie wyższy współczynnik sprawności niż w tradycyjnych zasobnikach. Zasobnik warstwowy dodatkowo zapewnia dużo wyższy początkowy wydatek c.w.u. niż rozwiązania tradycyjne. auroCOMPACT poza wymienionymi wyżej cechami ma jeszcze dodatkowy atut. Kocioł ten jest specjalnie przystosowany do współpracy z kolektorami słonecznymi, co dodatkowo służy idei dbałości o nasze środowisko.
VKK ecoVIT/2 to jedyna w swojej klasie grupa kotłów kondensacyjnych, w których zastosowano kompleksową elektroniczną regulację procesu spalania za pomocą układu z wykorzystaniem sondy tlenku węgla - jest to rozwiązanie nowatorskie i unikatowe na rynku. W połączeniu z zasobnikiem warstwowym VIH K 300, kotły te stanowią prawdziwą ekstraklasę wśród urządzeń grzewczych.
Komfortowe sterowanie - regulatory pogodowe i pokojowe
Vaillant przyjął nowatorskie zasady konstrukcji swoich urządzeń grzewczych polegające m.in. na ujednoliceniu sterowania wszystkich oferowanych kotłów. Dzięki temu obsługa urządzeń, zarówno przez użytkowników, instalatorów i serwisantów stała się bardzo przejrzysta i łatwa do opanowania. W ślad za tym zaprojektowano ujednoliconą zewnętrzną automatykę regulacyjną, czyli regulatory pokojowe i pogodowe. Obsługa regulatorów jest znacznie prostsza. Nie ma podziału na regulatory do kotłów wiszących i stojących jak dawniej, każdy regulator może być zastosowany do każdego kotła. O tym jaki regulator może być zastosowany w danym przypadku decyduje instalacja hydrauliczna i jej elementy funkcjonalne.
W grupie regulatorów pokojowych znajdują się regulatory od najbardziej prostych (VRT 40), służące do regulacji temperatury pomieszczenia ogrzewanego obiegiem grzejnikowym, do najbardziej złożonych (calorMATIC 392) posiadających programy tygodniowe dla obiegu centralnego ogrzewania, podgrzewania wody użytkowej i obiegu cyrkulacji, i wiele dodatkowych funkcji. Wśród regulatorów pogodowych, podobnie, można wyróżnić regulatory do prostych jednoobiegowych instalacji grzewczych (calorMATIC 400) i bardzo złożonych (calorMATIC 630, auroMATIC 620).
Regulator calorMATIC 630 należący do grupy regulatorów modułowych, może być rozbudowywany o dodatkowe moduły w zależności od potrzeb i sterować maksymalnie 6 kotłami oraz 15 obiegami grzewczymi. Jest on bardzo przyjazny w instalacji, ustawieniach i obsłudze. Regulator auroMATIC 620 posiada podobne cechy i możliwości jak regulator calorMATIC 630 z tą różnicą, że obsługuje maksymalnie 14 obiegów grzewczych, ale za to może sterować dodatkowo dwoma obiegami solarnymi lub jednym obiegiem solarnym i kotłem stałopalnym, a także ogrzewaniem basenu kąpielowego.
Inteligencja wbudowana w system
Odpowiednie ogrzewanie z uwzględnieniem indywidualnych upodobań dostosowanych do pory dnia, biorąc pod uwagę aktualną aurę, uwzględniające nieobecność użytkowników, jest nie do pomyślenia bez technologii systemowej. Tylko doskonale dopasowane elementy pozwalają osiągnąć maksymalną wydajność ogrzewania przy minimalnym zużyciu energii.
Inteligentne systemy marki Vaillant dokładnie spełniają ten wymóg. Wszystko jest w nich dopasowane: od kotła grzewczego, przez podgrzewanie wody, po odprowadzanie spalin. Całości dopełnia inteligentny układ regulacji, który dostosowuje ogrzewanie mieszkania do potrzeb użytkownika.
Dbamy o to aby układ grzewczy w zależności od potrzeb i możliwości finansowych można było w przyszłości odpowiednio modyfikować. Rozbudować o dodatkowe elementy: zasobniki, kolektory słoneczne, klimatyzatory, poszerzyć zakres możliwości regulatora poprzez zamontowanie dodatkowych jego modułów, a w przypadku zwiększonych potrzeb cieplnych ogrzewanego obiektu, rozbudowę układu grzewczego o dodatkowy kocioł w układzie kaskadowym.
Nigdy nie mamy całkowitej pewności, czy ogrzewanie funkcjonuje bez zarzutu, gdy przebywamy w podróży lub na urlopie albo gdy po prostu nie znamy się na nowoczesnych instalacjach grzewczych. Jak szybko uzyskać poradę i pomoc, gdy urządzenie zawodzi?
Odpowiedź przynosi system nadzoru internetowego nowej generacji opracowany przez Vaillant - vrnetDIALOG, który gwarantuje użytkownikowi bezpieczeństwo i komfort eksploatacji.
System komunikacji internetowej łączy domowe urządzenia grzewcze, poprzez łącze telefoniczne, a następnie internet z instalatorem, który je zamontował. Może on zza biurka kontrolować i nadzorować działanie instalacji, diagnozować usterki i ewentualnie skorygować ustawienia. Serwisant rozpoznaje usterkę, nim da się odczuć spadek temperatury w pomieszczeniach - i staje przed drzwiami wyposażony w odpowiednie części zamienne, zanim zdążymy znaleźć jego numer telefonu.
System vrnetDIALOG składa się z modułu komunikacyjnego połączonego z jednej strony z urządzeniem grzewczym, a z drugiej, poprzez analogowe łącze telefoniczne, z internetem. Wystarczy zamontować skrzynkę urządzenia na ścianie obok kotła, a następnie przyłączyć ją do kotła i linii telefonicznej. Klient, jak również instalator uzyskuje dostęp do urządzenia przez bezpieczny portal internetowy obsługiwany w języku polskim. W ten sposób może wykonać w biurze znaczną część prac, które w innych okolicznościach wymagałyby żmudnego ustalania terminów wizyt, a także uciążliwych przejazdów.
Może np. dostroić nowo zamontowaną instalację, odczytać dane z urządzenia czy skorygować krzywą temperatury w regulatorze. Może poprawić tryb pracy instalacji grzewczej, zdiagnozować usterki za pomocą animowanego schematu ideowego na ekranie komputera, a następnie w ten sam sposób ograniczyć skutki zakłócenia i określić, jakie części zamienne będą potrzebne do naprawy.
System vrnetDIALOG można przyłączyć do wszystkich kotłów gazowych i olejowych firmy Vaillant produkowanych od 2000 r. Z technicznego punktu widzenia możliwe jest nadzorowanie zarówno pojedynczego kotła w domu jednorodzinnym, jak i wielu (nawet 16) różnych urządzeń w domu wielorodzinnym. Zastosowanie tego inteligentnego układu sterowania nie ogranicza się jednak do kotłów grzewczych. Dodatkowe wejścia pozwalają na odbiór sygnałów błędu z innych źródeł ciepła. Układ umożliwia uruchamianie zaworów w zbiornikach oleju, odbiór sygnałów awarii z pompy wody gruntowej, nadzorowanie zamrażarki w piwnicy, a także przesył sygnałów uruchomienia urządzeń alarmowych, np. przez SMS na telefon komórkowy.
logo_rzetelna_firma.jpg Siec_partnerska_Refleks.jpg